niedziela, 19 grudnia 2010

QR Code

QR Code
URL
http://subjectiv.blogspot.com
Nie jest to jeszcze szczególnie powszechna forma zapisu i przekazywania informacji w Polsce, ale świetnie się do tego nadaje i ma potencjał, bo żeby odczytać taką wiadomość wystarczy mieć urządzenie (jak np telefon komórkowy) z aparatem cyfrowym i aplikacją dekodującą.

Kiedy zacząłem bliżej poznawać technologię kodów dwuwymiarowych (QR Code, ale także DataMatrix, MaxiCode, Aztec Code itp.) okazało się, że jest tu więcej informacji, niż widać gołym okiem.

Dodatkowo, kiedy próbowałem swoich sił w ręcznym utworzeniu obrazu, który być może zawierałby jakąś losową informację, okazało się, że to niemal niemożliwe. Nie należy się więc spodziewać, że obrazek taki jak ten będzie niósł ukrytą informację. udało mi się jednak znaleźć ciekawy przykład, który lekko nagina zamkniętą przestrzeń kodu.

Wszystko za sprawą skomplikowanej matematyki. W kodach QR stosuje się algorytm Reed-Solomon, który pozwala na odzyskanie od 7-30% zawartej informacji, gdy kod jest uszkodzony (częściowo urwany, zamalowany, zaklejony). Dla co ambitniejszych polecam anglojęzyczne tłumaczenie, wraz ze wzorami (w zestawieniu linków na końcu tego wpisu).

Żeby było jeszcze trudniej, ściśle sprecyzowane obszary kodu definiują typ zawartości. Kod może być wydarzeniem z kalendarza, wizytówką kontaktową, adresem e-mail, współrzędnymi geograficznymi, numerem telefonu, wiadomością SMS/e-mail z gotową do wysłania pod konkretny adres treścią, zwykłym tekstem, odnośnikiem internetowym, a nawet zestawem danych potrzebnych do logowania się przez Wi-Fi.

Jak widać zastosowań jest mnóstwo, wystarczy więc aktualny dekoder, by cieszyć się funkcjonalnością kodów na co dzień.

Wikipedia o kodach QR
Wikipedia o algorytmie Reed-Solomon (ang.)
Zakoduj własną informację za pomocą QR Code

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

twoja subiektywna opinia